Aktualności

Microsoft Windows Server 2016


Windows Server 2016 już jest!

 

26 września 2016 roku na konferencji „Ignite” firmy Microsoft miał oficjalną premierę  nowy produkt serwerowy: Windows Server 2016. Minęło 4 lata od wydania poprzedniej głównej wersji więc nowy system operacyjny niesie wiele zmian i nowości. Podążając za trendami technologicznymi i zmianami w centrach danych przystosowuje się do nowych wymagań użytkowników i nowych modeli użytkowania serwerów.

Najważniejszym trendem jest zmiana w kierunku technologii „Cloud” – aby przygotować użytkowników do adaptacji nowych możliwości jakie ta technologia niesie ze sobą i umożliwić przejście od obecnych wymagań stawianych przed działami IT do nowych form pracy i użytkowania aplikacji. Nowe mechanizmy pozwalają na budowę definiowanego programowo centrum danych (Software Defined Data Center) – z wyróżnieniem części skoncentrowanej na przetwarzaniu danych (Compute), gromadzeniu danych (Storage) oraz wymianie danych poprzez sieć (Networking). Wiele z tych mechanizmów zostało zaczerpniętych z usług „Cloud” firmy Microsoft – czyli Azure.

Bardzo duży nacisk położono na funkcje związane z bezpieczeństwem – związane z dostępem do zasobów, ochroną maszyn wirtualnych czy też zwiększaniem bezpieczeństwa samego systemu operacyjnego, który musi reagować na nowe typy pojawiających się zagrożeń. Jednym z przejawów dbałości o bezpieczeństwo jest też wprowadzenie nowej opcji instalacyjnej – Nano Server. Jest on znacznie zmniejszoną instancją nawet w stosunku do poprzednio dostępnego produktu „Core Server”, wymaga mniejszej ilości zasobów oraz zdecydowanie mniej poprawek, dzięki czemu może się znacznie rzadziej restartować z powodu instalacji poprawek. Również zarzadzanie taką instancją jest bardziej restrykcyjne, co podnosi poziom zabezpieczeń.

Więcej informacji technicznych na temat nowego produktu dostępne jest na stronach:

https://www.microsoft.com/pl-pl/server-cloud/products/windows-server-2016

https://www.microsoft.com/en-us/cloud-platform/windows-server

 

Bardzo ważną zmianą od strony zakupu takiego produktu jest zmiana licencjonowania. Obecny model licencjonowania na gniazdo procesorowe zmienia się na licencjonowanie na pojedynczy rdzeń procesora. Podstawowe wersje „Standard” oraz „Data Center” będą licencjonowane właśnie w taki sposób. Produkt bazowy, od jakiego trzeba będzie zacząć zakupy będzie wersją na 16-rdzeni – czyli będzie obejmował serwery wyposażone w maksymalnie 8-rdzeniowe procesory w ilości dwóch sztuk. Dodatkowe rdzenie fizyczne (nie bierze się pod uwagę rdzeni logicznych powstałych przy używaniu technologii Hyper-Threading) będą licencjonowane w „paczkach” po 2 rdzenie. Każdy serwer musi mieć licencjonowane wszystkie dostępne dla systemu operacyjnego rdzenie fizyczne zainstalowanych procesorów. Dodatkowo tak jak w poprzednich wersjach dla każdego użytkownika lub urządzenia przyłączonego do serwera będą wymagane licencje połączeniowe – CAL (Client Access License). Licencje typu 2016 będą umożliwiały podłączenie się do serwerów wyposażonych zarówno w wersje 2016 jak i wcześniejsze wersje systemów Windows Server, natomiast starsze licencje CAL np. 2012 nie umożliwiają podłączenia do serwera wyposażonego w nowszą wersję systemu operacyjnego.

Jeżeli chodzi o wersję „Standard” – to tak jak w wersji 2012 oferuje ona dwie instancje systemu operacyjnego (fizyczna + wirtualna lub 2 x wirtualna) zaś wersja „Enterprise” oferuje nielimitowaną ilość maszyn wirtualnych.

Wyjątkiem od tych reguł licencjonowania są inne reguły dla produktów:

- Windows Server 2016 Essentials (do 25-ciu użytkowników lub do 50-ciu urządzeń na serwerze max. 2-procesorowym)

- Windows Storage Server 2016 – dostępny tylko z gotowymi produktami (w tym serwerami storage’owymi Actina Solar)

- Windows Server 2016 MultiPoint Premium Server – dostępny tylko dla środowisk akademickich w licencjonowaniu typu “Volume License”

 

Więcej szczegółów odnośnie licencjonowania jak również możliwości przenoszenia licencji serwerowych do chmury Azure w ramach wykupionego ubezpieczenia (Software Assurance) można znaleźć na stronie:

https://www.microsoft.com/pl-pl/server-cloud/products/windows-server-2016

 

Inne aktualności


Intel Unite Actina

Technologia Intel® Unite™ w komputerach ACTINA.

System Intel Unite będący nowoczesnym systeme wideokonferencji jest już dostępny w naszych komputerach serii Actina Mini NUC i Actina Mini Pro.