Jak wybrać procesor i kartę graficzną do PC? – Poradnik

We change the game

Wybór karty graficznej i procesora jest kluczowy przy budowaniu komputera. Te pierwsze dwa ogniwa mają wielki wpływ na resztę specyfikacji, od zasilacza przez płytę główną po RAM i obudowę.

Po przeczytaniu tego tekstu będziesz miał/miała kompletne informacje, które pozwolą Ci wybrać idealną parę do swojego profilu użytkowania.

Co to jest bottleneck?

Bottleneck, znany też jako efekt wąskiego gardła, to sytuacja, w której moc procesora jest ograniczana przez kartę graficzną lub na odwrót. W grach komputerowych najczęściej system wygląda tak, że procesor generuje klatki, a karta graficzna rysuje na nich tekstury i efekty.

Jeżeli karta graficzna nie nadąża za procesorem przy rysowaniu, to staje się wąskim gardłem. W końcu procesor ma jeszcze zapas klatek i z mocniejszą kartą mógłby je przekazać na ekran.

W odwrotnej sytuacji procesor ulega przeładowaniu i to karta graficzna musi na niego czekać, co też zmniejsza ostateczną ilość klatek przekazywaną do monitora.

Niestety, efekt wąskiego gardła występuje w każdym systemie. Tylko teoretycznie nieskończenie wydajne komponenty mogą go kompletnie wykluczyć.

Przy wyborze karty graficznej i procesora skupimy się więc na tym, aby go ograniczyć do minimum, biorąc pod uwagę Twoje ulubione gry.

PC do esport – mocny procesor i średnia karta graficzna

Gry esportowe są często oparte o stare silniki, które dobrze skalują się z mocą pojedynczego rdzenia procesora. Karta graficzna jest w nich drugorzędnym elementem specyfikacji, bo większość graczy półprofesjonalnych i profesjonalnych korzysta z niskich ustawień, aby minimalizować ryzyko przycięcia przy nagłej reakcji.

Nie raz oglądając graczy CS:GO można spotkać się z rozdzielczościami 800×600, które są łatwe do napędzenia przez nowożytne karty graficzne.

PUBG skaluje się też dobrze z taktowaniem pamięci RAM, więc warto zaserwować sobie chociaż 3200 MHz, o ile płyta główna tyle obsługuje.

Na dzisiaj i5-9600K z chłodzeniem wodnym, podkręcone na 5,2 GHz przynosi odczuwalnie więcej klatek od podobnie wycenionych propozycji AMD. Czerwoni z roku na rok zmniejszają tą różnicę i mocno poprawili moc swoich rdzeni, jednak za wieloma zyskami w takim CS:GO stoi czyste, żywe taktowanie, a to na razie nie jest jeszcze tak wysokie.

Przy karcie graficznej ideałem będzie RX 5600 XT lub RTX 2060 w zależności od gry, którą preferujecie. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że Rainbow Six i CS:GO lepiej działają na AMD, a World of Tanks, Fortnite i PUBG na NVIDIA. Przy League of Legends i Overwatch nie ma wielkich różnic.

PC do biura – procesor ze zintegrowaną kartą graficzną

Przy komputerze do biura sytuacja jest bardzo prosta. Wystarczy kupić AMD Athlon 3000G, osadzić go na taniej płycie głównej pod AM4 z wyjściem HDMI i dorzucić mu 8 GB pamięci RAM w dwóch kościach po 4.

Zewnętrzna karta graficzna nie będzie potrzebna, bo ta zintegrowana w procesor radzi sobie z zdaniami biurowymi bez problemu, a nawet pozwala na partyjkę w World of Tanks czy League of Legends. W tym segmencie można mieć nowe, dobre i tanio, co chyba Cię cieszy.

PC dla grafika 3D/projektanta – mocny procesor i mocna karta graficzna

Komputery dla projektantów i grafików 3D muszą mieć mocne procesory i karty graficzne. W końcu im łatwiej się pracuje nad projektem i im szybciej się go renderuje, tym więcej pracy można wykonać w tym samym czasie.

Dlatego profesjonalne studia śledzą bacznie premiery komponentów, bo upatrują w ulepszeniach poprawy efektywności, a przez to zwiększenia zysków.

Na dzisiaj królem stosunku wydajności do ceny w tym segmencie jest konsumencki AMD Ryzen 9 3950X, który ma 16 rdzeni i 32 wątki. Ciężko pokonać ten procesor, bo nie wymaga też drogiego środowiska, aby dać z siebie pełnie mocy.

Drugą interesującą propozycją jest AMD Ryzen Threadripper 3990X, który rdzeni ma już 64, co daje 128 wątków.

Ten wymaga już znacznie droższych płyt głównych, które poradzą sobie z takim obciążeniem, jednak w zamian dają też więcej linii PCI-E, w tym tych 4.0 do obsługi bardzo szybkich dysków. W droższych płytach głównych TRX40 jest też znacznie więcej portów USB i slotów na RAM, więc możliwości rosną wraz z ceną.

Przy karcie graficznej wyborów jest parę, z czego jeden dość interesujący cenowo. Okazuje się bowiem, że niektóre nowe RTX 2060 są oparte o chip z RTX 2080, co dało im prawie 50-procentową poprawę w aplikacjach takich jak Blender czy MAYA.

Na dzisiaj wiadomo, że niektóre RTX 2060 KO od EVGA mają w sobie te chipy i w swej wydajności w Blenderze zbliżają się do RTX 2070 SUPER, co jest świetnym wynikiem.

Idąc o krok dalej wchodzimy na terytoria serii NVIDIA Quadro, która projektowana jest konkretnie pod aplikacje pokroju CAD. Dodatkowo NVIDIA produkuje też specjalne sterowniki, skupione na stabilności w profesjonalnych aplikacjach. Jest to bardzo przydatne, bo gamingowe sterowniki nie przechodzą tak głębokich testów w tym zakresie.

Najwyższy model, dostępny dziś na rynku, kosztuje 6000 USD i nazywa się Quadro RTX 8000. Posiada 48 GB pamięci GDDR6 o przepustowości 14 Gbps i oferuje wydajność na poziomie 130,5 TFLOPS. Co ciekawe, ostatnio PNY wpuścił edycję chłodzoną pasywnie, jednak ta potrzebuje sporego przepływu powietrza w swoim otoczeniu, by oddać prawie 300 W TDP.

PC do nowych gier AAA – wszystko zależy od monitora

Komputer do nowych gier AAA jest mocno uzależniony od rozdzielczości, w jakiej planujesz grać przez czas do następnego ulepszenia karty graficznej. Im wyższą rozdzielczość zakładasz, tym mocniejszej karty graficznej potrzebujesz. Mając w pamięci sekcję o bottleneck możesz łatwo podążać za tą logiką.

Procesor przy najwyższych ustawieniach i wysokiej rozdzielczości schodzi na drugi plan, choć niektóre gry i tak potrzebują obu mocnych komponentów. W Battlefield V przy multiplayer dodatkowe rdzenie i wątki są bardzo potrzebne, szczególnie przy 64 graczach na mapie.

Nie są to jednak obciążenia, z którymi nie poradzi sobie przyzwoite 6 rdzeni i 12 wątków, szczególnie gdy wkroczymy na rozdzielczości 1440p i wyższe. Nie wolno nigdy zapominać o mocy procesora, bo im wyższa rozdzielczość, tym więcej pikseli i efektów, z którymi ten też musi sobie radzić.

To, co chcę Ci przekazać w tej sekcji, najlepiej zamknie się w tabeli poniżej. Zakładam, że chcesz używać maksymalnych ustawień graficznych, ale niekoniecznie z Ray Tracing od NVIDIA. Ta technologia znacznie zmienia postać rzeczy, bo w niektórych tytułach jej optymalizacja woła o pomstę do nieba.

Oprócz tego obstawiam, że chcesz mieć jedną kartę graficzną, a nie dwie.

Patrząc z perspektywy budowania zestawów komputerowych tak mniej więcej wyglądają trendy. Czy są poprawne? To ciężko stwierdzić, ale pozwoliłem sobie już tu wrzucić procesory Intel z generacji Comet Lake, które premiery jeszcze nie miały. 8 rdzeni i 16 wątków będzie jednak królowało w swoim segmencie, stąd i7-10700K.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, jak patrzeć na składanie komputerów. Myślę, że Twój następny PC będzie perfekcyjnie spełniał wysokie wymagania, jakie mu postawisz. Zanim wybierzesz ostatecznie swoje komponenty, zweryfikuj swoje ulubione gry. Może się okazać, że potrzebujesz czegoś z pogranicza esportu i AAA, wtedy powyższa tabelka pomoże Ci znaleźć kierunek działania.

Share

Leave a comment

do góry