Aktualności

Nowa seria procesorów AMD Ryzen 3000XT

08.07.2020

Redaktor

Firma AMD wprowadziła na rynek nowe procesory: AMD Ryzen 9 3900XT, AMD Ryzen 7 3800XT oraz AMD Ryzen 5 3600XT, które oferują wyższe taktowania rdzeni.

Nowe procesory od AMD z serii XT wzbudziły wiele komentarzy w przestrzeni testerów i entuzjastów sprzętu. Większość z nich skupia się wokół niewielkiego przyrostu wydajności wobec poprzedników przy jednoczesnym znacznym wzroście cen.

Za AMD Ryzen 7 3800XT dla przykładu płaci się o 500 zł więcej, niż za praktycznie siostrzanego AMD Ryzen 3800X. Co grosza, AMD Ryzen 7 3700X jest jeszcze o około 200 zł tańszy, co pozwala mu konkurować cenowo z 6-rdzeniowym AMD Ryzen 5 3600XT.

Można więc śmiało powiedzieć, że premiera nowej serii procesorów doprowadziła do konkurencji wewnętrznej w grupie produktów AMD, bo podbicie mocy jednego rdzenia nie było wystarczające, by zaatakować pozycję Intela w tej materii.

Przy tej okazji warto też wspomnieć o tym, że do procesorów z serii AMD Ryzen 7 i 9 (nie tylko z XT) dodawana będzie gra o wartości 200 zł.

Test AMD Ryzen 7 3800XT

Jeden z nowych procesorów od AMD trafił pod oko naszego eksperta, który przetestował go na płycie głównej MSI B550 TOMAHAWK. Wyniki i werdykt na jego temat znajdziecie w filmie poniżej:

Potwierdza się wiele obaw reszty komentatorów, czyli niewielka różnica w mocy przypłacona sporą w cenie. Gdyby roczne już procesory od AMD z Zen 2 na pokładzie nie były tak głęboko przecenione, wszystkie problemy tej premiery rozeszły by się niczym poranna mgła.

Rzeczywistość rynkowa jest taka, że ceny Zen 2 utrzymują tendencję zniżkową, a podaż procesorów nie jest problemem, może oprócz AMD Ryzen 3 3100 i 3300X, na które wielu czeka.

W związku z tym seria XT dla wielu nie będzie zakupem opłacalnym. Przeniesienie tych 400-500 zł z procesora na kartę graficzną czy wyżej taktowaną pamięć operacyjną przyniesie większy skok w wydajności zarówno gier, jak i aplikacji.

Ogólnie więc seria AMD Ryzen 3000XT nie będzie raczej robiła wysokich słupków sprzedaży, ale jej obecność na rynku też nikomu nie powinna przeszkadzać.

Jeżeli komuś bardzo zależy na pobijaniu rekordów w HWBOT, to takie procesory mogą się mu przydać, bo mają dużo większą szansę na lepszy krzem. W końcu podbicie taktowania jest efektem poprawy uzysku i procesu, którym dla AMD produkuje się już przeszło rok.

Pozostałe aktualności

31.07.2020

Esport performance coach nowym nabytkiem ACTINA

ACTINA rozpoczyna współpracę z kolejnym ambasadorem. Najnowszym partnerem polskiej marki komputerów gamingowych został Maciej Cypryjański.

28.07.2020

Słuchawki dla graczy XPG PRECOG przetestowane i dostępne w Sferis

Ostatnio redakcja gram.pl wzięła pod lupę słuchawki gamingowe XPG PRECOG, które mają po dwa przetworniki w każdej muszli.

23.07.2020

Komputery Actina wypożyczysz przez aplikacje Plenti

Chcesz pograć w wakacje na wyższych detalach? Pożycz sobie nasz PC przez Plenti.app!

preloader