Rozwój procesorów z perspektywy graczy mógłby się na tym etapie zatrzymać na 8 rdzeniach z bardzo dużym cache, co pokazuje nam zarówno popularny AMD Ryzen 7 5800X3D jak i nadchodzący AMD Ryzen 7 7800X3D.
Jeżeli więc sekcja z taką ilością mocnych rdzeni na całym procesorze wystarczałaby do konkurowania w wysokim segmencie gamingowym, reszta jego powierzchni mogłaby służyć lepiej zwiększeniu wydajności wielordzeniowej.
Dobre wyniki działania małych rdzeni znamy już w środowisku komputerowym za sprawą 12. i 13. generacji procesorów od Intel. Dodatkowe wątki pozwoliły znacznie poprawić wyniki w testach i podniosły pozycje Niebieskich. Ich poprawne wykorzystanie wymaga jednak odpowiednio napisanego systemu operacyjnego, który będzie przydzielał im zadania, co początkowo wymuszało użytkowanie Windows 11.
O zaistnieniu idei połączenia dużych i małych rdzeni w stajni AMD dowiadujemy się za pośrednictwem Processor Programming Reference (PPR) dla Zen 4. To dokument przeznaczony dla twórców platform oraz wszelkich programistów, zajmujących się integracją na poziomie BIOS, sterowników czy samego jądra systemu operacyjnego, który zawiera w sobie definicje zachowania CPU wraz z notatkami od twórców.
Zawarcie w nim Performance i Efficiency Core jasno pokazuje, że plany Czerwonych co do hybrydowych procesorów są zaawansowane. Inaczej nikt nie przejmowałby się choćby rankingiem sprawności rdzeni, który w tym wycinku też jest widoczny.
Implementacja takiej mieszanki może mieć też bardzo dobry wpływ na rozwój sprzętu przenośnego, pracującego na akumulatorze, bo im mniej mocy skonsumuje procesor, tym więcej można jej przydzielić do grafiki bądź po prostu oszczędzić.
Do tej pory małe rdzenie od AMD pojawiały się jedynie w podaniach o linii EPYC (Zen4c), przeznaczonej do serwerów i obliczeń w chmurze. Zobaczymy, czy małe Bergamo trafi do następnego Steam Decka. Jedno jest pewne, architektura big.LITTLE z nami zostaje i będzie coraz szerzej dostępna wraz z rozwojem następnych CPU i APU.
Zobacz też:
Ryzen 7000 – procesory od AMD sprzedają się coraz lepiej
Ryzen 7 5800X3D sprzedaje się lepiej niż cała seria Ryzen 7000