Serwis

Producentem komputerów ACTINA jest ACTION S.A.
Firma ACTION jest odpowiedzialna za świadczenie usług gwarancyjnych i serwisowych dla komputerów marki ACTINA.

Serwis naszych komputerów jest zlokalizowany pod adresem:
ul. Dawidowska 10 (Zamienie)
05-500 Piaseczno

Dokładamy wszelkich starań, aby komputery oferowane przez naszą firmę były jak najbardziej niezawodne. Jeśli jednak zaistniał problem za komputerem, prosimy o zweryfikowanie, czy odpowiedzi zawarte w dziale FAQ umożliwią rozwiązanie problemu.

Jeśli nie, prosimy o kontakt pod numerem telefonu (22) 332-16-90 w godzinach 10:00 – 16:00 lub przesłanie wiadomości na adres e-mail: pomoc.techniczna@action.pl lub skorzystanie z formularza kontaktowego.

FAQ


W dziale Serwis prezentujemy informacje techniczne przydatne dla użytkowników komputerów Actina. Zaprezentowaliśmy je Państwu w postaci odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania jakie są kierowane na adres pomocy technicznej komputerów ACTINA. Zachęcamy do nadsyłania sugestii i pytań, na które chcą Państwo uzyskać odpowiedź.

Pytanie 1

Chciał(a)bym zainstalować ponownie system operacyjny Windows 7 na komputerze ACTINA. Jak mogę to najszybciej zrobić?

Odp.

Wszystkie komputery ACTINA z fabrycznie zainstalowanym systemem Windows 7 posiadają tzw. system ratunkowy (recovery), umożliwiający łatwą ponowną instalację systemu operacyjnego bez użycia instalacyjnej płyty DVD.

W komputerach Actina ponowną instalację systemu operacyjnego można z łatwością wykonać samodzielnie. Wystarczy podczas uruchamiania komputera, na ekranie z widocznym logo ACTINA, szybko wcisnąć klawisz funkcyjny F1. Spowoduje to uruchomienie się ratunkowego systemu operacyjnego i po kilku kliknięciach myszką (wybór języka i układu klawiatury, zalogowanie się na konto aktualnego użytkownika systemu) pojawia się opcja: Zainstaluj ponownie system Windows, jak na przykładzie poniżej:

Co ważne: operacja ta nie formatuje dysku, a istniejące dane z profili użytkowników zostają zachowane. Dane, czyli zawartość folderów: Dokumenty, Muzyka, Obrazy, Video oraz foldery i pliki przechowywane na Pulpicie zostaną przeniesione do folderu Windows.old. Po zakończeniu procesu ponownej instalacji będzie można je automatycznie przywrócić na swoje miejsca.

Przypominamy jednak o tym, że jeśli w w/w folderach znajdują się pliki zarażone jakimkolwiek wirusem zostaną one również przywrócone, co może spowodować zarażenie komputera. Prosimy zatem o rozważne korzystanie z opcji automatycznego przywracania danych – zawsze można ręcznie skopiować potrzebne pliki po zainstalowaniu lub zaktualizowaniu programu antywirusowego.

Szczegółowe instrukcje na temat operacji przywracania systemu znajdziecie też Państwo na ostatnich stronach Instrukcji Obsługi Komputera Actina (dostarczanej wraz z komputerem). W razie problemów zapraszamy także do kontaktu z Działem Pomocy Technicznej pod numerem telefonu: (22) 332 16 09 lub (22) 332 22 09 w godzinach: 9-16 lub pod adresem email: pomoc.techniczna@action.pl

Pytanie 2

Kupiłe(a)m komputer ACTINA z dyskiem 1TB z systemem Windows 7. Chcę mieć dysk podzielony na dwie części po 500GB. Jak podzielić dysk na 2 części ?

Odp.

Dysk twardy z fabrycznie zainstalowanym systemem Windows na komputerach marki ACTINA jest dostępny dla użytkownika w całej swojej pojemności minus 10GB (wykorzystywane na system recovery). Ale co zrobić, jeśli z różnych względów chcemy mieć dwa dyski logiczne w systemie (C i np. D), a nie jeden duży (C)? Windows 7 pozwala na wydzielenie z wolnej części dowolnego dysku (nawet systemowego) odrębnego dysku.

Poniżej opiszemy metodę podziału dysku systemowego (partycji systemowej) na dwie części z użyciem mechanizmów wbudowanych w system operacyjny i w dodatku bez utraty danych.

Zaczynamy od zamknięcia wszystkich aktualnie działających programów i kliknięcia w przycisk Start

Potem klikamy prawym przyciskiem myszki na napis: Komputer i wybieramy z menu pozycję: Zarządzaj.

W oknie Zarządzanie komputerem wybieramy pozycję: Zarządzanie dyskami.

W dolnej części okna wybieramy dysk (partycję) C: (szary „zakreskowany” obszar) i klikamy prawym przyciskiem myszki wybierając z pojawiającego się menu opcję: Zmniejsz wolumin… a po chwili ukaże się okno Zmniejsz C:

w którym możemy określić wielkość dysku po zmniejszeniu/wielkość nowo powstałego dysku.

System domyślnie proponuje zwykle około 50% całej wolnej powierzchni dysku. Wartość zaproponowana przez system może być różna i zależy od ilości zainstalowanych programów czy też poziomu fragmentacji dysku. Dlatego też sugerujemy przed zmniejszaniem woluminu systemowego wykonać defragmentację i zmniejszać dysk na „czystym” systemie

Wybieramy interesującą nas wielkość nowego dysku i klikamy: Zmniejsz.

Teraz pozostaje tylko założenie partycji i sformatowanie nowopowstałego dysku. Klikamy prawym przyciskiem myszki na wolnym obszarze dysku z napisem: Nieprzydzielone (w dolnej części okna) i wybieramy: Nowy wolumin prosty…

Uruchomi się Kreator nowych woluminów prostych, gdzie w 5 kliknięciach na przycisku Dalej i Zakończ zakończymy cały proces.  

Uwagi ogólne:

Przewodnik ten pomoże Państwu dodać sobie kolejną literę dysku i wydzielić dedykowane miejsce np. na instalację gier lub składowanie innych danych. I poza względami czysto praktycznymi i organizacyjnymi, nie ma potrzeby dzielenia dysków na mniejsze części, gdyż od czasów systemu plików NTFS nie występuje już zjawisko tzn. „slacka”, które powodowało marnotrawstwo powierzchni dużego dysku.

A jeśli chodzi o utrzymywanie „porządku” na dysku (dyskach) to zachęcamy do zapoznania się z mechanizmem Bibliotek udostępnianym przez Windows 7, gdyż jest to znakomity sposób na organizowanie pracy z dużą ilością plików.

preloader