Aktualności

Computex 2018


Skrócona relacja własna.

Tym razem news w całości autorski, bo pisany na podstawie własnej relacji z wizyty na targach Computex 2018.

Computex to najważniejsze targi w branży IT. Do niedawna konkurujące z niemieckim Cebitem, ale od kilku lat targi z Hannoveru tracą ciągle na znaczeniu. W czerwcu na Tajwan przyjeżdzają ludzie z ponad 160 krajów świata w imponującej liczbie 42 tysięcy. To robi wrażenie.

Jako przedstawiciel producenta i dystrybutora - firmy ACTION S.A będącej właścielem marki komputerów ACTINA, a dzięki uprzejmości polskiego przedstawicielstwa tajwańskiej misji handlowej, wybrałem się na tegoroczny Computex ciekaw zmian jakie dokonały się przez 2 lata - od poprzedniej mojej wizyty na Tajwanie. Oprócz tego oczywiście zaplanowane spotkania z producentami które zajmują większość czasu i poszukiwanie nowych rozwiązań.

Pierwsze co rzuca się w oczy pod dotarciu na miejsce to nowa bliźniaczo podobna hala zbudowana tuż obok aktualnie wykorzystywanych przez wystawców w dzielnicy Nangaang. Dwa lata temu teren był pusty - teraz nowa hala jest bliska otwarcia. Zatem w przyszłym roku będzie miejsce dla kolejnych wystawców. I raczej nie oznacza to końca branży PC jak niektórzy od kilku lat wieszczą. Choć patrząc na trendy niekoniecznie w nowej hali pojawią się dostawcy rozwiązań dla komputerów.

Wyraźnym trendem jest zwiększająca się ilość wystawców z nowych dziedzin elektroniki. Na Computexie były pogrupowe w następujący sposób: Internet of Things, Sztuczna Inteligencja (SI), Blockchain, 5G oraz Gaming+VR. To zakresy na których organizator targów bardzo mocno się skupia a i liczba odwiedzających stoiska wystawców z tych obszarów potwierdza, że to są kierunki rozwoju. Oczywiście wystawców z rynku PC jest ciągle dominująca ilość, ale widać trend. Zwiększona także została strefa dla start-upów (InnoVEX) na której znalazło się też kilkanaście polskich firm a z kilkoma z nich nawiązaliśmy obiecujące relacje.

Ale wracajac sctricte do PC. W największej hali najwięcej miejsca wykupił Asus, który podzielił swoje produkty na 3 stoiska-strefy: Republic of Gamers, TUF Gaming i stoisko z rozwiązaniami mobilnymi gdzie prezentowano np. nowe modele ZenBooków. Podobnej wielkości stoiska, ale już pojedyncze miały oczywiście MSI, Gigabyte czy ASRock. Oprócz tego jak zawsze szeroko obecni byli G-Skill, InWin, Benq, Thermaltake i wielu innych.

Jak pisałem wyżej Computex to znakomita okazja do licznych spotkań i kuluarowych spotkań gdzie można zobaczyć i dowiedzieć się więcej niż na oficjalnych stoiskach. Czego zatem możecie się spodziewać pod marką ACTINA? Na pewno najnowszych rozwiązań technologicznych w dziedzinie kart graficznych i płyt głównych, nowych efektownych obudów i kilku nowych partnerów (o czym w oddzielnym newsie) i na pewno atrakcyjnych promocji.

Gdybym miał napisać krótko jaki był tegoroczny Computex to da się to ująć jednym wyrazem: kolorowy. W zasadzie w 3 kolorach (podstawowych), ale dających się złożyć w w feerię barw. Chodzi oczywiście o wszechobecne podświetlenie RGB. Naprawdę wszechobecne - kolorowe diody można spotkać dosłownie wszędzie. Od wentylatorów i obudów, klawiatur, myszek, podkładek czy nawet foteli dla graczy, przez płyty główne, karte graficzne i moduły pamięci RAM aż do dysków SSD(!) i uwaga: przewodów zasilających plyty główne. Te ostatnie prezentowało LianLi. Jeden wielki kolorowy orgazm przy którym niknęły premiery 28 rdzeniowego CPU Intela z rodziny Cascade Lake-X (przemilczę chłodzenie) i 32 rdzeniowego/ 64 wątkowego nowego AMD Threadripper drugiej generacji (który już niedługo w naszych PC!). Oczywiście są producenci którzy idą własnym utartym i konserwatywnym szlakiem (zasilacze i obudowy od Be Quieta oraz Fractal Design ciągle bez podświetlenia), ale jest ich zdecydowana mniejszość.

 

Inne aktualności


Majowa aktualizacja Win10 coraz bliżej

Pokazujemy co nowego.

Komputery ACTINA z procesorami Ryzen drugiej generacji

Z początkiem czerwca pojawiły się w sprzedaży nasze nowe komputery gamingowe z procesorami AMD Ryzen najnowszej generacji.