Technologia

Projektowe komputery ACTINA dedykowane do rynku zamówień publicznych wyposażane są w szereg istotnych cech sprzętowych podnoszących bezpieczeństwo (dostęp do danych i do sprzętu) oraz ułatwiających diagnozowanie potencjalnych usterek.

Konstrukcja

Komputery ACTINA SIERRA są oferowane w różnych formatach obudów od standardowych Tower ATX czy MiniTower (również w wersji konwertowalnej do desktop) poprzez typowe desktop microATX aż do rozmiarów klasycznego Small Form Factor (SFF) czy SFF o objętości około 1litra.  Większość tego typu rozwiązań oferuje możliwość beznarzędziowego montażu i demontażu zarówno obudowy jak i napędów 3,5/5,25″ czy kart rozszerzeń. Ułatwia to zarówno ewentualne późniejsze serwisowanie naszych komputerów i przyczynia się do skrócenia czasu serwisu oraz minimalizowania jego kosztów.

Komputery te są wyposażane ponadto m.in. w gniazdo Kensington Security Slot umożliwiające montaż standardowych typów zabezpieczeń na przykład w postaci linki. Oprócz tego obudowy naszych komputerów wyposażane są w ucho (padlock loop) umożliwiające bezpośredni montaż kłódki. Całości obrazu zabezpieczeń typowo mechanicznych dopełnia czujnik otwarcia (Chassis Intrusion Switch), który współpracuje z płytą główną oraz z oprogramowaniem zarządzającym.

Wybrane modele naszych obudów desktop i mini tower posiadają także zamek (nie wystający poza obrys) umożliwiające maksymalnie łatwe i szybkie otwarcie obudowy komputera w celu szybkiej diagnostyki bądź naprawy.

Systemy diagnostyczne

Komputery Actina mogą być wyposażone w wizualny system diagnostyczny służący do sygnalizowania i diagnozowania problemów z komputerem i jego komponentami a w szczególności sygnalizujący:

 • szczegółowy przebieg procedury POST,
 • błąd sum kontrolnych BIOS,
 • awarie procesora lub pamięci podręcznej procesora,
 • uszkodzenia lub braku pamięci RAM,
 • uszkodzenia magistrali PCI, kontrolera video, dysku twardego, płyty głównej, kontrolera USB
 • proces wykrywania i adresowania portów LPT i COM

Technologie zdalnego monitorowania i zarządzania

Część komputerów marki Actina jest wyposażana w technologię Intel® vPro umożliwiającą serwisowanie i diagnozowanie uszkodzeń na odległość, co jak wykazują badania, jest w stanie o kilkadziesiąt procent obniżyć koszty serwisu i zredukować ilość wizyt techników. Zastosowanie komputerów z mechanizmami zdalnego zarządzania ułatwia zarządzanie infrastrukturą IT (m.in. dzięki możliwości zdalnego odczytu konfiguracji komputera wraz z np. numerem seryjnym) oraz pozwala na zdalną diagnostykę i konfigurację (np. poprzez uruchomienie na zdalnym komputerze lokalnego obrazu systemu lub narzędzi diagnostycznych czy dokonanie ustawień BIOS).

W uproszczeniu możemy powiedzieć, że Intel® vPro (a raczej będąca jej składnikiem Intel Active Management Technology) to wbudowana w płytę główną technologia zarządzania i monitorowania komputera na poziomie sprzętowym, działająca niezależnie od stanu czy obecności jakiegokolwiek systemu operacyjnego oraz stanu włączenia komputera, obsługująca zdalną komunikację sieciową w oparciu o protokół IPv4 oraz IPv6.

Co jeszcze oferuje komputer z zaimplementowaną vPro?
Przykładowe możliwości to:

 • zdalna konfiguracja ustawień BIOS
 • zdalne przejęcie konsoli tekstowej systemu, przekierowanie procesu ładowania systemu operacyjnego z wirtualnego CD-ROM lub FDD z serwera (komputera) zarządzającego
 • KVM Redirection (Keyboard, Video, Mouse) czyli zdalne przejęcie pełnej konsoli graficznej systemu bez udziału systemu operacyjnego ani dodatkowych programów, również w przypadku uszkodzenia lub braku systemu operacyjnego
 • monitorowanie konfiguracji (komponentów) komputera – CPU, pamięć, HDD, wersja BIOS płyty głównej
 • zapis i przechowywanie  dodatkowych informacji o wersji zainstalowanego oprogramowania i zdalny odczyt tych informacji ( wersja, zainstalowane uaktualnienia, sygnatury wirusów, itp.) z wbudowanej pamięci nieulotnej
 • nawiązywanie przez sprzętowy mechanizm zarządzania zdalnego szyfrowanego protokołem SSL/TLS połączenia z predefiniowanym serwerem zarządzającym, w definiowanych odstępach czasu, w przypadku wystąpienia predefiniowanego zdarzenia lub błędu systemowego (tzw. platform event) oraz na żądanie użytkownika z poziomu BIOS
 • wbudowany sprzętowy log operacji zdalnego zarządzania, możliwy do skasowania tylko przez upoważnionego użytkownika
 • wbudowany sprzętowy firewall zarządzany i konfigurowany wyłącznie z serwera zarządzania oraz niedostępny dla lokalnego OS i lokalnych aplikacji.

Technologia Intel® vPro jest zgodna z otwartymi standardami DMTF WS-MAN 1.0.0 oraz DASH 1.0.0.

Komputery Actina oprócz standardu vPro zapewniają także sprzętowe wbudowane w procesor, kontroler pamięci, chipset I/O oraz zintegrowany układ graficzny wsparcie technologii weryfikacji poprawności podpisu cyfrowego wykonywanego kodu oprogramowania oraz sprzętową izolację segmentów pamięci dla kodu wykonywanego w trybie zaufanym. Dodatkową cechą podwyższonych standardów bezpieczeństwa komputerów Actina dostępną dla użytkowników korporacyjnych jest wbudowany w płytę główną dodatkowy mikroprocesor, niezależny od głównego procesora komputera, pozwalający na generowanie hasła jednorazowego użytku (OTP –One Time Password).

Na technologię Intel® vPro obecną w komputerach Actina składa się dedykowana płyta główna z chipsetem z serii Qxxx i kartą sieciową firmy Intel® oraz procesor z rodziny Intel® Core i5 lub Intel Core i7 oraz karta graficzna zintegrowana z CPU.

Nieodzownym składnikiem jest też oprogramowanie zarządzające które dostarczamy wraz z komputerami korporacyjnymi wspierającymi vPro.

preloader